Jak zorganizować sprawną przeprowadzkę do innego miasta?

Perspektywa przeprowadzki jednych stresuje lub martwi, a innych ekscytuje i napawa optymizmem. W każdym przypadku warto jednak dobrze ją zaplanować, ponieważ odkładanie pakowania na ostatnią chwilę grozi katastrofą. W najlepszym wypadku zapomnimy o kilku drobnych przedmiotach, a w nieco gorszym doprowadzimy do uszkodzenia cennych mebli czy urządzeń w transporcie. O czym warto więc pomyśleć przed przeprowadzką i jak ją zaplanować?

Przeprowadzka porady – od czego zacząć organizowanie przeprowadzki?

Kiedy w grę wchodzi przeprowadzka porady od osób bardziej doświadczonych są na wagę złota. Ci podkreślają natomiast jedną kluczową zasadę – im lepiej przemyślimy kwestie pakowania, tym sprawniej rozpakujemy rzeczy na miejscu. Najważniejsza jest zatem dobra organizacja całego procesu, czyli wybranie odpowiedniego systemu pakowania. Najkorzystniej jest natomiast chować rzeczy do pudeł według pomieszczeń, czyli przechodzić kolejno z kuchni do łazienki, z łazienki do salonu i tak dalej. Zanim jednak zaczniemy pakować wyposażenie wnętrza, warto nieco ograniczyć ilość posiadanego dobytku. To idealna okazja na generalne porządki i pozbycie się tego, czego nie potrzebujemy. Zniszczone, zbędne przedmioty należy wyrzucić, te cenniejsze, ale już nie wykorzystywane na co dzień najlepiej sprzedać. Dzięki temu w nowym mieszkaniu również łatwiej będzie utrzymać porządek.

Przeprowadzka jak zorganizować?

Odpowiedź na pytanie „przeprowadzka jak zorganizować?” uzależniona jest w głównej mierze od okoliczności danej sytuacji. Jeśli mamy dużo czasu, niewiele dobytku i własny, spory samochód, potrzebujemy jedynie dobrego planu, nieco cierpliwości i akcesoriów do pakowania. Problem pojawi się jednak, kiedy musimy spakować się bardzo szybko, nie mamy już urlopu w pracy, nie dysponujemy dużym samochodem czy też nie mamy żadnego doświadczenia w temacie bezpiecznego pakowania delikatnych lub wielkogabarytowych przedmiotów. Jeśli przeprowadzka wydaje się bardzo trudnym tematem, warto wziąć pod uwagę możliwość skorzystania z usług firmy przeprowadzkowej. Jej pracownicy nie tylko spakują cały dobytek, rozkręcając meble i odpowiednio zabezpieczając wszystkie przedmioty, ale również przewiozą je pod wskazany adres i rozpakują na miejscu. W przypadku samodzielnie organizowanej przeprowadzki należy zaplanować ją zgodnie z następującymi zasadami.

  • pozbyć się zbędnych elementów wyposażenia,
  • zorganizować pudełka w różnych rozmiarach, kupić taśmę, papier pakowy, folię bąbelkową, styropian i inne dostępne materiały do pakowania,
  • podzielić pomieszczenia w kolejności „do spakowania”, nie mieszać kartonów,
  • wszystkie drobne przedmioty pakować dodatkowo w worki, kartony, pudełka, słoiki itp.
  • rozkręcić meble i zapakować śrubki w opisane woreczki,
  • zabezpieczyć urządzenia RTV i AGD (ruchome elementy, wyświetlacze, szuflady, kratki),
  • opisać każde pudełko (zawartość, konieczność ostrożnego przenoszenia).

O czym pamiętać przy przeprowadzce?

Przeprowadzka często wiąże się ze stresem, przez który łatwo jest zapomnieć o kluczowych kwestiach. O czym pamiętać przy przeprowadzce, aby nie żałować? Najbardziej doświadczeni polecają przygotować na przeprowadzkę tak zwany zestaw przetrwania, czyli walizkę lub torbę z przedmiotami, które będą niezbędne w pierwszych dniach po zmianie miejsca zamieszkania. W takiej torbie powinny znaleźć się najpotrzebniejsze kosmetyki, dokumenty, ubrania, ładowarka do telefonu czy chociażby przekąski i butelka wody. Poza tym nie wolno zapominać również, że przeprowadzka wiąże się z formalnościami. Niektóre urzędy i instytucje należy niezwłocznie powiadomić o zmianie adresu, a z dotychczasowymi dostawcami mediów rozwiązać umowę nawet na kilka miesięcy przed przeprowadzką. 

Oferujemy przeprowadzki biur w Warszawskich dzielnicach