ABC przeprowadzki to poradnik, który z pewnością warto przeczytać na długo przed planowaną zmianą miejsca zamieszkania. Takie wydarzenie wiąże się nie tylko z wieloma formalnościami, jak rozwiązanie umowy z dostawcą mediów czy anulowanie prenumeraty czasopisma, ale również z wieloma czynnościami fizycznymi, które znacznie korzystniej jest zaplanować z dużym wyprzedzeniem. Przyjmuje się, że początek pakowania najlepiej jest ustalić na co najmniej dwa tygodnie przed faktycznym opuszczeniem lokalu. Warto też rozpisać cały proces z podziałem na poszczególne zadania.
Plan działania – poradnik przeprowadzki
Kiedy w grę wchodzi duża przeprowadzka poradnik krok po kroku- nawet ten przygotowany samodzielnie – będzie znacznie lepszym rozwiązaniem niż chaotyczne pakowanie całego dobytku na ostatnią chwilę. Warto więc zastanowić się:
- co trzeba przetransportować,
- jak należy przygotować poszczególne przedmiotu do przewozu,
- czy konieczne będzie skorzystanie z usług firmy transportowej.
Własny poradnik przeprowadzki najlepiej podzielić na etapy, które później będzie się wykonywać punkt po punkcie. Pozwoli to uniknąć pominięcia niektórych przedmiotów czy zapakowania ich w sposób, który narazi dobytek na uszkodzenie.
System pakowania – jak zaplanować pakowanie do przeprowadzki?
Istnieje wiele systemów pakowania. Jedni dzielą mieszkanie na pomieszczenia i zajmują się pakowaniem wyposażenia dzień po dniu w ustalonej kolejności. Inni najpierw pakują przedmioty, których najrzadziej używają, a na końcu umieszczają w walizkach przedmioty codziennego użytku. Najważniejsze jest jednak odpowiednie przygotowanie wszystkich elementów wyposażenia do bezpiecznego transportu. Co to oznacza? Po pierwsze, sprzęty RTV i AGD oraz większość mebli przed transportem trzeba rozebrać na części lub przynajmniej zabezpieczyć w nich delikatne, ruchome elementy przed uszkodzeniami. Po drugie, trzeba przygotować materiały niezbędne do pakowania, czyli taśmy, kartony, gazety, folię bąbelkową czy styropian. Oczywiście, nie wszystkie elementy wyposażenia wymagają tak starannego zabezpieczenia. Koce, pościel czy odzież można po prostu umieścić w pudełku, natomiast wszelkie przedmioty szklane, porcelanowe czy nawet metalowe, ale podatne na zarysowania z pewnością warto dokładnie owinąć przed spakowaniem do pudełka.
O czym pamiętać przy przeprowadzce?
Poza opisanymi już zasadami planowania przeprowadzek, warto pamiętać również o kilku innych wskazówkach, ułatwiających nie tylko pakowanie się przed wyjazdem, ale także rozpakowywanie się w nowym miejscu. Najważniejsza z nich to konieczność oznaczania wszelkich kartonów zarówno informacją o ich zawartości, jak i o konieczności ostrożnego obchodzenia się z pudełkiem. Druga bardzo istotna kwestia to zaplanowanie przewozu rzeczy wielkogabarytowych. Często wynajęcie w tym celu odpowiedniego pojazdu okazuje się na tyle kosztowne, że korzystniejsze bywa zlecenie całej przeprowadzki profesjonalnej firmie. Warto wziąć to pod uwagę, zwłaszcza jeśli bardzo zależy nam na przewiezieniu wszystkich przedmiotów nie tylko szybko i sprawnie, ale też z gwarancją przetransportowania ich bez żadnych szkód materialnych.
Formalności związane z przeprowadzką
Równolegle z pakowaniem dobytku, osoba zmieniająca miejsce zamieszkania musi dopełnić też wielu formalności takich jak:
- wypowiedzenie umowy najmu,
- rozwiązanie umowy z dostawcą gazu, prądu, telewizji, Internetu,
- zawiadomienie banku i innych instytucji,
- zawiadomienie urzędów,
- rezygnacja z prenumerat.
O większości tych zadań warto pomyśleć co najmniej miesiąc przed przeprowadzką ze względu na okres wypowiedzenia umowy.